AppEngine - Java

środa, 8 kwietnia 2009

Dziś minął rok od wydania Google Appengine. Nowej platformy serwerowej dla aplikacji internetowych.

Appengine jest środowiskiem zmieniającym reguły gry na rynku. Dotychczas, tani dostawca usług serwerowych oferował platformę składająca się z języka PHP i bazy MySQL. Pomijając ograniczenia, głównym problemem był fakt że ów dostawca nie zawsze zachowywał się jak solidny partner w interesach. Wręcz przeciwnie, w krytycznym momencie podejmował wrogie działania, mające na celu pozbycie się klienta zbyt intensywnie wykorzystującego oferowane zasoby.. Gdy serwis odnosił sukces, oznaczało to zwiększony ruch, lub wyższe obciążenie procesora. Często kończyło się to zablokowaniem usługi i koniecznością poszukiwania innego partnera.

Jak łatwo się domyślić, głównym atutem nowego środowiska jest wysoka skalowalność. W wersji podstawowej Appengine jest darmowe, opłaty ponosi się dopiero po przekroczeniu pewnego pułapu. Nawet wtedy płaci się tylko za wykorzystane zasoby, a nie tak jak dotychczas, za sam fakt ich dostępności.

Nowo wydane środowisko miało jednak dość poważne wady. Przez pierwszy rok swojego funkcjonowania Appengine był ograniczony do jednego języka, jeżeli ktoś go nie znał / nie lubił, to miał pecha. Również API było ściśle związane ze środowiskiem, co zmuszało do pisania aplikacji specjalnie z myślą o nim.

Jak można było się tego spodziewać, w rocznicę wydania środowisko Appengine zostało poważnie rozbudowane. Najważniejsze zmiany dotyczą właśnie dwóch powyższych zarzutów.

Plotki o tym że kolejnym obsługiwanym językiem będzie Java, krążyły od jakiegoś czasu. Wybór platformy Java Virtual Machine jest oczywisty. Oznacza że można samodzielnie rozpocząć eksperymenty z używaniem wielu innych języków dostępnych na JVM. Javascript, Ruby, Scala i wiele innych wszystko to jest teraz na wyciągnięcie ręki.

Przy okazji wydania Appengine for Java zauważalny jest olbrzymi nacisk położony na zgodność ze standardami, serializacja, memcache - wszystkie te rozwiązania dotychczas działające w oparciu o API specyficzne dla Appengine, zostały teraz oparte o standardowe biblioteki z języka Java. Efekt: możliwość dwustronnej migracji programów z/do istniejących platform i systemów korporacyjnych.

Nie sposób także pominąć innych istotnych zmian, które wprowadzają do Appengine zupełnie nową jakość:

Zadania wykonywane w tle (Cron), możliwość importu/eksportu baz danych, a także co może być najważniejsze możliwość łatwego i bezpiecznego łączenia z korporacyjnymi bazami danych - dotychczas było to piętą achillesową wszelich usług hostingowych.

Wszystko to przekształca Appengine w poważne środowisko programistyczne do którego należy przyszłość internetu.

Polecam lekturę Nowe możliwości w Google App Engine

Przypuszczam że jeszcze nie raz będę o nim wspominał.

Etykiety: , ,

Red 22:06

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom