Ranking przeglądarek - Chrome

poniedziałek, 16 marca 2009

Chrome 1

Miejsce 7 z 8

Ranking
DPI (-)
Przeglądarka ignoruje ustawienia systemowe, zakładając że ekran ma 96dpi.
border-radius (-)
Zaokrąglone krawędzie w połączeniu z cieniami są wyświetlane niepoprawnie. Pojawiają się artefakty na krawędziach.
text-shadow (0), box-shadow (-)
Chrome nie obsługuje właściwości text-shadow - jest to efekt ograniczeń wynikających z przyjętych rozwiązań technicznych. Niestety, przypuszczalnie przez przeoczenie, nie została wyłączona obsługa box-shadow i przeglądarka straszy przesadnie ciemnymi cieniami.
transformacje (+)
Przeglądarka, podobnie jak inne oparte o WebKit, obsługuje transformacje CSS. Więcej o nich napiszę przy okazji omawiania pierwszego programu, który wprowadził tą technologię.
Przenośność (0)
Przeglądarka jest dostępna tylko na jednej platformie systemowej. Ponieważ trwają intensywne prace nad powstaniem wersji dla systemu Linux, nie otrzymała z tego powodu minusa. Przy odrobinie dobrej woli już teraz można uruchomić wczesną wersję testową.
Podsumowanie

Mając w pamięci krytykę z jaką spotkała się przeglądarka Safari, Google wprowadziło poważne modyfikacje mające na celu wyświetlanie tekstu w sposób identyczny z aplikacjami MS Windows. Efektem ubocznym jest niemożność wyświetlania cieni pod tekstem - wynika to z ograniczeń API systemu Windows. Przypuszczalnie, te same zmiany stały się przyczyną błędów wyświetlania, gdy zachodzi konieczność bardziej zaawansowanego składania obrazu.

Tak niska pozycja w moim rankingu nie całkiem jest sprawiedliwa. Chrome jest znakomitą i innowacyjną przeglądarką. W większości przypadków radzi sobie znakomicie. Niestety, gdy brać pod uwagę jedynie jakość wyświetlanych stron, ponosi porażkę.

Być może, po części jest to spowodowane zbyt krótkim okresem testów. Mam nadzieję że nowa wersja będzie znacznie lepsza.

O programie

Chrome jest najmłodszym graczem na rynku. Wyskoczył niczym królik z kapelusza we wrześniu 2008 powodując spore zamieszanie za sprawą nowego znacznie lepszego podejścia do bezpieczeństwa.

Jest przeglądarką opartą o WebKit i dzieli sporo kodu z innymi przeglądarkami wykorzystującymi tą samą technologię. Do nowości, między innymi, należą: szybki silnik Javascript V8, mechanizm zarządzania pamięcią i procesami - przypominający rozwiązania z systemu operacyjnego, oraz uruchamianie każdej zakładki w odrębnym procesie. Dodatkowo, wielu użytkowników chwali sobie skromny, nie narzucający się wygląd przeglądarki, skupiający się na wyświetlanej treści.

Etykiety: , , ,

Red 19:00

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom