Ranking przeglądarek - SeaMonkey

środa, 18 marca 2009

SeaMonkey 1.1

Miejsce 5 z 8

Ranking
DPI (+)
Przeglądarka uwzględnia ustawienia DPI, dostosowując wielkość wyświetlanych liter.
border-radius (-)
Mozilla była pierwszą przeglądarką, która wprowadziła zaokrąglone brzegi dla elementów blokowych. Program używa starej wersji Gecko, wraz z jego słabościami. Na zaokrąglonych brzegach widać fragmenty rysunku załączonego jako tło rysunku.
Przenośność (+)
Od samego początku Mozilla była dostępna na wszystkie popularne platformy.
Podsumowanie

Seamonkey jest dobrym programem, jednak w ciągu ostatnich lat, jego rozwój utracił tempo. Stabilna wersja wciąż używa, znanego z Firefox 2.0, silnika Gecko-1.8. Zaważyło to na niskim wyniku w tym rankingu.

O programie

Mozilla SeaMonkey jest bezpośrednią kontynuacją rodziny przeglądarek firmy Netscape, jej wygląd nawiązuje do programu Netscape Navigator 4. Pisząc o niej, nie sposób wspomnieć historii tej firmy.

Pierwsza wersja programu Netscape Navigator została wydana w 1994. Początkowo jej kod był oparty o NCSA Mosaic, której współautorami byli założyciele firmy. Navigator wprowadzał wiele nowych rozwiązań, które współcześnie są nierozerwalnie związane z przeglądarkami, na przykład progresywne wyświetlanie stron - Mosaic wyświetlał stronę dopiero po jej załadowaniu. W wersji 2.0 po raz pierwszy pojawiła się obsługa ramek i języka LiveScript, przemianowanego później przez dział marketingu na Javascript. Trzecia wersja, jest przez wiele osób uważana za najlepszy produkt w historii Netscape, oprócz przeglądarki posiadała edytor stron i program pocztowy. Była stabilnym i szybkim programem. Zapewniła ona producentowi nieomal całkowitą dominację na rynku. Schyłek zaczął się w 1997 roku, gdy Microsoft, wykorzystując monopolistyczne praktyki, zaczął bezwzględną walkę o rynek przeglądarek. Na osłabienie pozycji miała także wpływ niższa jakość wersji 4.0, oraz wstrzymanie wydania 5 na rzecz prac nad nowymi eksperymentalnymi rozwiązaniami.

W 1998 roku, przegrywając walkę ze swoim głównym konkurentem, firma Netscape opublikowała kod źródłowy swojej przeglądarki. Zapoczątkowało to nową erę w rozwoju tego programu, a być może także po raz pierwszy zwróciło uwagę opinii publicznej na środowisko Open Source.

Nowa przeglądarka została wydana pod nazwą Mozilla, będącą dotychczas jej wewnętrzną nazwą. Przez pierwsze lata była raczej ciekawostką technologiczną. Jej głównym atutem był nowy silnik do renderingu Gecko, obsługujący wyświetlanie całego okna wraz z paskami narzędziowymi i menu, a nie tylko stron.

Dalsze lata to powolny schyłek przejętej przez AOL przeglądarki Netscape 6.0 i równie powolny wzrost popularności jej rozwojowej wersji: Mozilla 1.0.

Główną barierą rozwoju przeglądarek były liczne rozszerzenia wprowadzane przez Netscape i Microsoft w szczytowym okresie wojny przeglądarek. Większe witryny były zazwyczaj dostosowane do przeglądarek Internet Explorer i Netscape Navigator 4. Wynikało to z faktu że opracowanie atrakcyjnej wizualnie i funkcjonalnej strony było prawie niemożliwe bez stosowania rozwiązań jednego konkretnego producenta.

Wraz z sukcesem przeglądarki Firefox oraz powstaniem niezależnej od AOL fundacji Mozilla mającej na celu wspieranie rozwoju aplikacji opartych o silnik Gecko, przeglądarka została przemianowana na SeaMonkey.

Etykiety: , , , ,

Red 22:00

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom