Ranking przeglądarek - Safari

niedziela, 22 marca 2009

Safari 3.5, oraz 4

Miejsce 1 z 8

Ranking
DPI (-)
Przynajmniej w systemie Windows, przeglądarka ignoruje ustawienia dotyczące DPI.
border-radius (+)
Obsługuje.
text-shadow (+), box-shadow (+)
Obsługuje. Wersja stabilna wyświetla tylko jeden cień dla obiektu. Wersja rozwojowa pozwala na ustawienie listy o dowolnej długości.
gradient (+)
Safari jest pierwszą przeglądarką wprowadzającą obsługę gradientów. Szkoda że tak długo trzeba było na to czekać na to by ktoś wpadł na tak prosty pomysł. Skorzystało by na tym 3/4 stron.
transformacje (+)
Przeglądarka, podobnie jak inne oparte o Webkit obsługuje transformacje CSS, mające swój rodowód w modelu wyświetlania z języka Postscript i używanym w plikach PDF czy SVG. Otwiera to drogę ku zupełnie nowemu podejściu do wizualizacji stron. Potencjalnie dzięki transformacjom możliwa jest rewolucja porównywalna do tej jaką było odrzucenie znacznika font na rzecz CSS.
Podsumowanie

Gdy zobaczyłem projektowaną stronę na Safari byłem naprawdę zaskoczony. Po raz pierwszy widziałem efekt swojej pracy dokładnie tak jak powinien wyglądać.

Podkreślam że dziś nie istnieje stabilna wersja przeglądarki w pełni wyświetlająca tą stronę. Potrafią to tylko wersje rozwojowe Safari i Firefox. Jednak to co prezentuje sobą Safari 3.5 jest najbliższe ideałowi.

Wbrew opiniom licznych użytkowników systemu Windows, muszę stwierdzić że na korzyść przeglądarki działa sposób wyświetlania czcionek. W mojej przywatnej opinii kanciaste czcionki z Windows wyglądają tragicznie, dopiero włączenie Cleartype poprawia sytuację.

O programie

Przeglądarka Safari jest produktem firmy Apple. Jest ona standardową przeglądarką dla systemu Mac OSX.

Program powstał w 2003 roku, gdy Microsoft oficjalnie zaprzestał wydawania przeglądarki Internet Explorer na MacOS. Postawiona przed murem firma Apple, w obawie przed utratą klientów, podjęła decyzję o rozwoju własnej przeglądarki w pełni wykorzystującej ich środowisko graficzne.

Sercem przeglądarki jest silnik WebKit. Zmodyfikowana wersja silnika KHTML pochodzącego z linuksowego środowiska graficznego KDE.

Początki WebKit nie były łatwe. KHTML jest wydany na licencji LGPL, co zobowiązuje Apple do opublikowania kodów źródłowych. Brak doświadczenia we współpracy z otwartymi projektami, sprawiał że kod źródłowy był publikowany z pół rocznym opóźnieniem i w bardzo niechlujny sposób. Dopiero po dwóch latach udało się nieco ucywilizować Apple i przekonać do rzeczywistej współpracy.

Obecnie nad rozwojem silnika WebKit pracują takie firmy jak Apple, Adobe i Google, oraz oczywiście twórcy KDE. Zaowocowało to znacznym przyśpieszeniem rozwoju i powstaniem jednego z najlepszych silników graficznych.

W 2007 roku, została wydana wersja Safari na Windows. Początkowo, za sprawą swojego wyglądu i sposobu wyświetlania tekstu, program spotkał się z ostrą krytyką użytkowników. Najnowsza wersja beta przeglądarki podąża za oczekiwaniami użytkowników, integrując się z interfejsem systemu operacyjnego na którym działa.

Etykiety: , , ,

Red 20:00

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom