Firefox 3.0 Zmiany (cz.3 obsługa)

poniedziałek, 21 stycznia 2008

Obecnie mało komu wystarcza wyświetlenie strony, bardzo ważne jest by strona wyglądała poprawnie, jednak to dopiero początek. Pomijając odnośniki i formularze, strony internetowe, nawet statyczne, żyją swoim własnym życiem. Użytkownik zmienia rozmiar okna, poszukuje interesujących go informacji, kopiuje fragmenty tekstu..

Tym różni się HTML od np PDF, w przypadku klasycznych dokumentów różnica między wyświetleniem a wydrukowaniem często sprowadza się często do oszczędności papieru.

Właśnie z tego powodu zaawansowani użytkownicy tak bardzo nie lubą gdy istotne informacje są zamieszczane w obrazkach czy też prezentacjach Flash.

Zarządzanie informacją

Przeglądarka nie ogranicza się do wyświetlania dokumentów, już dziś gromadzi informacje niezbędne do normalnej pracy.

Nasza przeglądarka pamięta które strony odwiedzamy. (Przechowuje także sporo dodatkowych informacji których nie zawsze jesteśmy świadomi.) Klikając na ikonę "gwiazdki" na pasku adresowym, możemy oznaczyć bieżącą stronę, używając starej terminologii dodać ją do zakładek. Kolejne kliknięcie otworzy okno dialogowe, pozwalające na przypisanie stronie słów kluczowych, oraz dodanie jej do odpowiedniej kategorii. Wszystko to ma na celu ułatwienie ponownego odnalezienia interesującej nas strony w przyszłości.

Manager haseł pamięta za nas hasła do niezliczonych forów internetowych. Manager "ciasteczek" pomaga zarządzać obsługą sesji. Fakt używania w tym celu bazy danych świadczy o wzroście znaczenia tych informacji. W przyszłości ta tendencja będzie się pogłębiać. Wystarczy obejrzeć opis DOM Storage, by zobaczyć w którym kierunku zmierza rozwój przeglądarek. Zaproponowane rozwiązanie jest zbyt atrakcyjne by było zignorowane przez developerów, tym bardziej że większość przeglądarek ma już zaimplementowaną tą lub podobną technologię. Na stronach WHATWG znajdują się nawet propozycję by dać twórcom stron do języka SQL po stronie przeglądarki.

Przeglądając strony, warto niekiedy skorzystać z menu kontekstowego i zajrzeć na "Informacje o stronie". Dotychczas skromne okno dialogowe opisujące stronę zostało poważnie rozbudowane. Teraz obok informacji o języku, rozmiarze strony i załączonych obrazkach; można znaleść odnośniki do kanałów RSS, menu pozwalające na ustawienie uprawnień, a także co ważniejsze zobaczyć "ciasteczka" i hasła powiązane z daną stroną. Brak jedynie dostępu do informacji przechowywanych w sessionStorage i globalStorage. W tej chwili dostęp jest możliwy wyłącznie używając zewnętrznych narzędzi takich jak Sqlite:

$ sqlite3 webappsstore.sqlite SQLite version 3.5.4 Enter ".help" for instructions sqlite> .schema CREATE TABLE webappsstore (domain TEXT, key TEXT, value TEXT, secure INTEGER, owner TEXT); sqlite>

Istnieje bardzo wygodne rozszerzenie do FF3, pozwalające na swobodny bazodanowy dostęp do wszystkich baz i tabel używanych przez przeglądarkę.

Wiele okien i wiele dokumentów

W ciągu lat zmienił się sposób korzystania z przeglądarki. Normą jest otwieranie wielu okien, a w nich wielu dokumentów. Zdarza się że jednym oknie mamy otwartych nawet kilkanaście kart. By zrobić z nimi porządek zamieniamy je miejscami używając do tego myszki. Zdarza się że tą samą stronę chcemy otworzyć w drugiej karcie. W FF3 wystarczy w tym celu przytrzymać przycisk Control przeciągnąć daną kartę w ten sam sposób jak przy przenoszeniu kart.

Jeżeli takie okno zamkniemy jako ostatnie, to po ponownym uruchomieniu programu przeglądarka ponownie załaduje uprzednio otwarte strony, podobnie jak w przypadku awarii przeglądarki. Pod systemem Linux, mechanizm zarządzania sesjami przeglądarki został zintegrowany z sesjami w środowisku graficznym. Oznacza to że przy ponownym zalogowaniu, powinien być automatycznie odtworzony stan przeglądarki. Dotyczy to układu okien i ich zawartości. Niestety na razie nie mogę tego dokładniej przetestować, ponieważ mam równolegle zainstalowanych kilka wersji tej samej przeglądarki i nie chcę by były uruchamiane po zalogowaniu.

Kopiuj i Wklej

Wracając do treści strony. Najczęściej wykonywaną czynnością jest kopiowanie zawartości.

Aby skopiować tekst, trzeba go najpierw zaznaczyć. Do niedawna zaznaczany obszar musiał być ciągły, obecnie FF3 obsługuje wielokrotną selekcję. Używając przycisku Control możemy zaznaczyć kilka fragmentów tekstu jednocześnie.

W przypadku kopiowania poprzez schowek, niewiele można udoskonalić, jednak w przypadku technologii Drag&Drop, zauważalna jest wizualna poprawa. Teraz przeglądarka pokazuje przeciągany element. Niekiedy może być bardzo kłopotliwe, przeciągany tekst to czarne literki, które nie zawsze są wyraźnie widoczne. Natomiast przeciągając duży obrazek, łatwo sobie zasłonić obszar na który zamierzaliśmy go upuścić.

Dotychczas, przynajmniej pod systemem Linux, kopiowanie obrazków poprzez schowek było nie możliwe. (bug 21747). Teraz działa bez zarzutów, zarówno z użyciem technik "Copy&Paste" jak i "Drag&Drop".

Co dalej?

Firefox 3 to znaczna poprawa komfortu użytkowania. Po kilku tygodniach nie mam zamiaru wracać do poprzedniej wersji przeglądarki. Nowa funkcjonalność paska adresowego jest bardzo przekonująca. Integracja z systemem i łatwość z jaką można obecnie wybrać zewnętrzne programy obsługujące pocztę lub menu "wyślij do", sprawiły że bardzo pozytywnie odbieram zmiany dokonujące się w przeglądarce. Drobne niedogodności wynikające z braku zgodności rozszerzenia Google Notebook nie powstrzymują mnie przed używaniem nowej wersji, zamiast tego wolę rozejrzeć się za alternatywą dla notatnika.

Wkrótce zapowiadają się kolejne zmiany. Wygląda na to że w najbliższym czasie nastąpi połączenie przycisków obsługujących historię przeglądarki (wstecz i naprzód). Zmiana ta z pewnością będzie dotyczyć wersji dla Windows i OSX, jednak mimo dyskusji i obecnych wątpliwości przypuszczam że obejmie również wersję dla systemu Linux, developerom zależy na utrzymaniu jednolitego zachowania aplikacji.

Etykiety: , ,

Red 15:30

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom