Firefox 3.0 Konfiguracja

piątek, 4 stycznia 2008

Całkiem niedawno, Firefox 3.0 uczyniłem moją domyślną przeglądarką. Teraz, jej poprzednia wersja pozostaje w systemie wyłącznie jako koło ratunkowe na wypadek katastrofy.Wraz z przenosinami zaczął się proces powolnego dostosowywania ustawień programu. Na pierwszy ogień poszły rozszerzenia, o czym pisałem poprzednio. Tym razem postanowiłem przyjrzeć się konfiguracji.Rozszerzenia

Na początek mała informacja. Poprzednio napisałem że do instalacji niektórych rozszerzeń niezbędne jest ustawienie maxVersion w pliku install.rdf. Nie jest to do końca prawdą, można przekonać przeglądarkę by nie sprawdzała zgodności wersji korzystając z ustawienia w about:config
extensions.checkCompatibility = false

Nie zalecam jednak takiego rozwiązania na stałe. W przyszłości może to się okrutnie zemścić.Uruchomienie.

Zdecydowanie nie jest to nowość. Jednak gdy zachodzi potrzeba pracy na kilku różnych wersjach tej samej przeglądarki, warto o tym wiedzieć.
MOZ_NO_REMOTE=1 ${sciezka_do_ff3}/firefox -P ff3

W uproszczeniu tak wygląda polecenie uruchamiające moją przeglądarkę. Gdyby normalnie uruchomić polecenie firefox zostanie otwarte nowe okno w ramach bieżącej sesji - co przy testach nie zawsze jest dobrym pomysłem. Zmienna MOZ_NO_REMOTE pozwala na równoległe uruchomienie kilku sesji lub wersji programu (w tym 2.0).

Parametr -P ff3 określa nazwę profilu z którego chcę skorzystać.Zmiana zachowania przeglądarki

Raz na jakiś czas twórcy Mozilli postanawiają zmienić zachowanie przeglądarki. Zazwyczaj odbija się boleśnie na dotychczasowych użytkownikach. Na szczęście zazwyczaj korzystając z about:config można przywrócić pierwotne zachowanie programu.
Oto kilka ustawień, które mogą okazać się przydatne:


browser.backspace_action = 0
klawisz backspace powoduje powrót na poprzednią stronę (dotyczy systemu Linux)

browser.tabs.closeButtons = 3
umiejscawia przycisk zamknięcia karty z prawej strony okna (jeden przycisk, tak jak na załączonej ilustracji)Nie dyskutuję tu z zasadnością wprowadzania takich zmian. Problemem nie jest tu to czy są one dobre czy złe. Źródłem problemów są tu wyrobione odruchy. Ciężko jest zmienić raz wyrobione przyzwyczajenia, nie raz widziałem gdy ktoś naciskał daną kombinację klawiszy nawet gdy minutę wcześniej była mowa że "to już nie działa".

Więcej o ustawieniach w about:config można znaleźć na stronach kb.mozillazine.org.Słowniki

Pewną niedogodnością używania wersji Nightly Build jest brak polskiej wersji językowej. Anglojęzyczny interfejs mi nie przeszkadza, jednak brak polskiego słownika ortograficznego jest już problemem. Muszę się przyznać że tu poszedłem na łatwiznę. Zamiast szukać "właściwego" rozwiązania, zadowoliłem się skopiowaniem słowników z poprzedniej wersji programu.

Wystarczy zajrzeć do katalogu poprzedniej wersji (spolonizowanej), by znaleźć podkatalog dictionaries a w nim odpowiednie pliki PL.aff i PL.dic.

Po skopiowaniu ich do katalogu FF3 i ponownym uruchomieniu przeglądarki, mam już możliwość sprawdzania pisowni w języku polskim.Poczta

Na koniec pozostawiłem najciekawszą rzecz..

Firefox 3.0 otwiera drogę ku integracji aplikacji webowych z desktopem. Strony www, mogą teraz rejestrować obsługę danego protokołu. Co to znaczy? To znaczy, że protokół mailto: może być obsługiwany bezpośrednio przez mail.google.com. Wystarczy by przeglądarka wykonała taki kawałek kodu:
navigator.registerProtocolHandler("mailto",
"https://mail.google.com/mail?view=cm&tf=0&to=%s",
"Google Mail");

Integracja z dowolnym webowym systemem pocztowym nie powinna sprawić najmniejszych problemów.

Dla przykładu poniższy odnośnik rejestruje stronę Google Mail jako program pocztowy:
Rejestracja GMail w przeglądarce

Etykiety: , ,

Red 16:18

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom