Firefox 3.0 Rozszerzenia

sobota, 29 grudnia 2007



Powoli zbliża się dzień wydania przeglądarki Firefox 3.0.

Wersję "Nightly Build" mam zainstalowaną od dawna, dzięki niej mogę być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami. FF3 jest znakomitą przeglądarką - działa wyraźnie szybciej od swojego poprzednika, pożera mniej pamięci, lepiej się integruje (wizualnie) z systemem i ma jeszcze lepszą obsługę najnowszych standardów. Jednak, pewna rzecz sprawiała że na co dzień nadal używałem wersji 2.0. Rozszerzenia, kluczowy element przeglądarki Firefox, wiele z nich nie działało pod najnowszymi wydaniami FF.

Wreszcie postanowiłem sprawdzić, które z nich uda się uruchomić pod FF3. Dzięki temu nowa wersja przeglądarki wreszcie może stać się jednym z moich podstawowych narzędziem.

Pokaźną listę rozszerzeń, których używam (albo i nie), można znaleźć pośród moich notatek. Nie wszystkie przetestowałem pod względem kompatybilności z FF3.

Poniżej zamieszczam wyniki moich testów..

Podsumowując: większość testowanych rozszerzeń działa z FF3. W niektórych przypadkach trzeba było "troszkę" oszukiwać i ręcznie ustawiać pole maxVersion na 3.0.* w pliku install.rdf. W moim przypadku było to konieczne nieco częściej niż gdybym używał niedawno wydanej oficjalnej wersji beta, ale tak to już bywa ,gdy ktoś chce mieć naprawdę najnowszą wersję przeglądarki do testów.



Najważniejsze rozszerzenia

Firebug http://www.getfirebug.com/ http://fireclipse.xucia.com/
xpi


Debugger Javascript, DOM i CSS. Dzięki niemu praca z przeglądarką przestała być męczarnią. Firebug zastąpił wiele innych rozszerzeń, stając się swoistym szwajcarskim scyzorykiem. Bynajmniej przydaje się nie tylko przy tworzeniu nowych aplikacji.

Wersja stabilna jest niekompatybilna z FF3, główny developer znikł jakiś czas temu, jednak program rozwija się nadal. Wersja developerska jest dostępna na stronie fireclipse.xucia.com . Ponieważ strona nie używa protokołu https, instalacja wymaga ręcznego ściągnięcia pliku ze stron, z tego samego powodu nie będzie działać automatyczna aktualizacja.

Więcej informacji na Google Groups



NoScript https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/722
xpi

Rozszerzenie, które w moim przypadku wyeliminowało konieczność instalacji takich klasyków jak Addblock. Zasada jest prosta - na stronie dozwolone jest uruchamianie skryptów pochodzących wyłącznie z tej strony którą oglądamy - "Same Origin Policy". Głównym celem rozszerzenia jest eliminacja zagrożeń, które niesie ze sobą plaga XSS. Jednak, przy okazji rozszerzenie to eliminuje najbardziej dokuczliwe reklamy.



Greasemonkey https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/748
xpi


To zdecydowanie nie jest rozszerzenie dla każdego. Pozwala ono na modyfikowanie stron, dostosowywanie ich do własnych potrzeb. By w pełni wykorzystać potencjał, konieczna jest znajomość Javascript i DOM. Na stronie www.greasespot.net można znaleźć sporo skryptów tworzonych przez użytkowników tego rozszerzenia.

Wersja stabilna jest niekompatybilna z FF3, jednak jest już dostępna wersja developerska (instalacja online).

Więcej informacji można znaleźć na Google Groups.





Modyfikacje interfejsu przeglądarki

FaviconizeTab https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/3780
xpi


Jedno z nielicznych rozszerzeń, które sprawdzałem pomimo informacji zgodności wyłącznie z wersją 2.0. Wynikało to z tego że jego funkcjonalność jest banalnie prosta - pozwala ono na zmniejszenie etykiety karty (ang. tab) tak by zawierała wyłącznie ikonkę strony. W przypadku stron które są stałym elementem mojej przeglądarki wolę taką formę prezentacji.
Instalacja bezproblemowa, wymaga jednak modyfikacji pliku install.rdf, co wyklucza możliwość instalacji online.




Hide Menubar https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/4762
xpi

Nie wiem czemu, nie lubię paska menu. Z mojego doświadczenia wynika że większość użytkowników zwyczajnie ignoruje menu główne programu, samemu także rzadko z niego korzystam.

Rozszerzenie jest kompatybilne z FF3. Jeszcze niedawno wymagało modyfikacji install.rdf by działało z nocnymi kompilacjami przeglądarki.





Świat Google

Google Notebook http://www.google.com/notebook/download#
xpi


Niestety, nie ma wersji kompatybilnej z FF3. Modyfikacja install.rdf pozwala na uruchomienie tego rozszerzenia. Odradzam jednak otwieranie notatnika w ramce (domyślne ustawienie), zamiast tego trzeba przełączyć go do osobnego okienka - w przeciwnym wypadku może się zdarzyć że otwierana strona zamiast w oknie przeglądarki otworzy się w notatniku..




Gmail Notifier https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/173
xpi

Powiadamianie o przychodzącej poczcie. Małe i wygodne rozszerzenie, pozwalające na integrację gmaila i google apps z przeglądarką.





Modyfikacje interfejsu jeszcze raz

Organize Status Bar https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/1759
xpi

Gdy już zainstaluje się wszystkie wymienione wcześniej rozszerzenia, na pasku systemowym przeglądarki nagle robi sie straszliwy bałagan. To rozszerzenie pozwala na uporządkowanie tego chaosu.





UPDATE
2008-01-02
Od czasu przejścia na FF3 na mojej maszynie pojawiły się jeszcze dwa rozszerzenia, które początkowo pominąłem w moich testach.

FireGPG http://firegpg.tuxfamily.org/stable/firegpg.xpi
xpi

Szyfrowanie poczty (gmail) i zamieszczanych w Internecie informacji za pomocą PGP/GPG.




Tab Preview https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/6132
xpi

Podgląd zawartości kart (zakładek) w sposób analogiczny do przeglądarek Mozilla Seamonkey i Opera.

Etykiety: , , ,

Red 12:35

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom