Gry Planszowe

piątek, 8 czerwca 2007

Dzień dziecka był znakomitą okazją do odświeżenia zamiłowania do gier planszowych. Oto mój mały ranking rzeczy znalezionych w sieci.

Poniższy tekst jest kompilacją moich notatek zrobionych w trakcie poszukiwań.

Chińczyk i Barykada

W jednym pudełku znajdują się dwie niezwykle emocjonujące gry. Uczą cierpliwości i uczą przegrywać. Chińczyk to niezwykle popularna gra, Barykada jego młodsza siostra stawia na drodze graczy tytułowe barykady. Kto pokona wszystkie przeszkody, ten wygra.

To od Barykady zaczął się domowy renesans gier planszowych. Zakupiona jakiś czas temu bez wcześniejszego "wywiadu" w Sieci, okazała się strzałem w dziesiątkę. Idealne wykonanie i estetyka sprawiają że może w nią grać nieomal każdy. Gra wymaga strategicznego myślenia. Gdy gra w nią więcej osób pojawia się możliwość tworzenia chwilowych sojuszy pomiędzy graczami - co niesamowicie wzwiększa dynamikę.

więcej informacji
strona producenta

SUPERFARMER

Superfarmer to gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł "Hodowla zwierzątek".

Kilka dni spędzonych na rozgrywkach. Idealna gra familijna i pozycja obowiązkowa dla młodszych. Poważną zaletą jest aspekt edukacyjny gry, naprawdę uczy liczenia i pojęcia wartości. Olbrzymie problemy sprawia losowość rozgrywki. Sprawia że bardzo często głównym przeciwnikiem staje się sama mechanika gry a nie inni gracze. Początkowo zniechęcający może być fakt że gra zdaje się preferować graczy którzy już coś zdobyli.

strona producenta

Wilki i Owce

Gracze dokładają żetony do leżących na planszy tworząc pastwiska dla danych owieczek, ograniczone płotkami, lasem lub wioską. Starają się stworzyć jak największe pastwisko w swoim kolorze

Pierwsza rozgrywka odbyła się w niezwykle trudnych warunkach. Jeden z "graczy" miał trzy lata, bardzo szybko zdołał zgubić cztery żetony. Konieczność ciągłego uważania na jego poczynania sprawiła że gra nie dawała pełnej satysfakcji. Sama gra zapowiada się bardzo interesująco.

Kolejne rozgrywki odbyły się już w bardziej kontrolowanych warunkach. Gra pełna niespodzianek, a jej charakter jest zależny od charakteru graczy. Może to więc być nudna układanka, lub ostra rozgrywka pełna spiskowania i ukrytych planów.

recenzja

Pirates

Wyjątkowa gra, gdzie toczy się bitwy na gorących wodach Karaibów, ściera z piratami, prowadząc małe, piekne, składane samodzielnie stateczki.

Zestaw zawiera
Modele są piękne. Zasady proste i łatwe do zrozumienia. Wciąż jeszcze nie miałem okazji zagrać. Pomysł stworzenia gry planszowej gdzie planszą jest goły stół jest intrygujący.

więcej


Carcassonne

Carcassonne nie jest typową grą planszową. Należałoby ją zaliczyć raczej do gatunku gier kafelkowych. Gracze, bowiem po kolei dokładają kawałki (kafelki) terenu budując z nich miasta, klasztory, drogi i pola.

Nie posiadam, jednak uznałem że warto wspomnieć o tej grze. Olbrzymia ilość dodatków sugeruje spore grono fanów tej gry. Carcassonne jest kolejną grą na celowniku.

więcej


Uśmiech proszę

Na zakończenie, jeszcze jedna mała rzecz którą znalazłem s Sieci. To już raczej nie dla dzieci. Zamiast komentarza tylko ten obrazek --> Kostki do gry ;)

Etykiety: ,

Red 12:54

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom