Firefox 3.0 Zmiany (cz.2 wygląd)

piątek, 18 stycznia 2008

Nie zamierzam ponownie pisać o tym jak to pięknie FF3 integruje się z współczesnym pulpitem. Tym razem interesuje mnie jak nowa przeglądarka radzi sobie z wyświetlaniem stron, oraz co ma nowego do zaoferowania względem swojego poprzednika. Standardy

Firefox systematycznie podąża ścieżką standardów. Łatwo więc zgadnąć że nowa wersja obsługuje więcej właściwości DOM i CSS. Rośnie też nacisk na trzecią edycję tych standardów.

Najważniejsza jest chyba długo oczekiwana obsługa właściwości inline-block i inline-table, a także możliwość określenia kolorów z użyciem modeli innych niż RGB.

Nowy Firefox przechodzi test ACID2, sprawdzający poprawność renderingu stron przy użyciu licznych współcześnie stosowanych technik CSS.

Rozszerzono także obsługę standardu SVG, między innymi dodając pełną obsługę filtrów (oto przykład). Wcześniej obsługa SVG była bardzo uboga i ograniczona, co uniemożliwiało wykorzystanie typowych narzędzi graficznych.

Być może ktoś pyta się po co to wszystko, skoro i tak większość ludzi nadal używa przeglądarki ignorującej wszelkie standardy? Cóż, prędzej czy później tamta przeglądarka pójdzie w zapomnienie, zastąpiona nowszymi. Natomiast wspominane tu standardy pozostaną jeszcze na długo.

inline-block
bug 9458 – Implement inline-block in layout
inline-table
bug 18217 – inline-table not implemented
kolory
bug 147014 – Support rgba and hsla colors in CSS
svg
bug 311029 – Implement all SVG 1.1 filters bug 316764 – Implement svg:mask bug 294517 – Implement SVG Patterns

Więcej standardów

Dodatkowo FF3 obsługuje sporą część nowo powstającej i nieco kontrowersyjnej specyfikacji HTML5.

HTML 5 kusi twórców stron wygodną obsługą drag&drop, elementów takich jak canvas, pozwalających na swobodne rysowanie (a teraz także na wyświetlanie tekstu), czy mocno eksperymentalnym elementem "video", pozwalającym na bezpośrednie wyświetlanie filmów bez udziału dodatkowych wtyczek.

XML

Poprawiono obsługę formatu XML, od tej chwili nie trzeba już czekać na załadowanie całego dokumentu by zobaczyć jego zawartość. Możliwa jest także edycja takich dokumentów, o czym napiszę później.

Skalowanie zawartości stron

Wyświetlane strony można swobodnie skalować, bez burzenia układu. Zmieniany jest teraz zarówno rozmiar obrazków jak i jednostki użyte w arkuszach styli. Szkoda tylko że obrazki są skalowane tak archaicznym algorytmem, w efekcie stają się brzydkie i kanciaste.

Zaokrąglone brzegi

Na wielu stronach bardzo popularne są zaokrąglone brzegi. Większość twórców osiąga ten efekt stosując mniej lub bardziej brzydkie sztuczki. Firefox posiada możliwość zaokrąglania brzegów dowolnego elementu blokowego z wykorzystaniem właściwości CSS "-moz-border-radius". Oczywiście zastosowanie tego mechanizmu ogranicza się tylko do tej przeglądarki. Jednak jeżeli komuś nie przeszkadza to że jego strona będzie inaczej wyglądać w zależności od używanej przeglądarki to ma niepowtarzalną okazję by osiągnąć miły dla oka efekt bez zaciemniania kodu.

Ta właściwość była dostępna już w FF2, jednak dotychczas miała jedną wadę. Gdy w tle był umieszczony obrazek, wychodził on za (zaokrągloną) krawędź. W połączeniu z właściwością "border" dawało to naprawdę brzydkie efekty uboczne. Teraz błąd ten został naprawiony.

Problem z tłem przy zaokrąglonych krawędziach
bug 24998 – background images spill beyond rounded borders / -moz-border-radius

APNG

Dotychczas obrzydliwy, przestarzały i prymitywny format GIF miał jedną drobną przewagę nad PNG. Pozwalał na tworzenie prostych animacji. Teraz animacje można także tworzyć w PNG i to z pełnym wykorzystaniem kanału alfa. Zostało także wydane rozszerzenie pozwalające na tworzenie takich animacji.

APNG w przeglądarce Firefox
labs.mozilla.com/2007/08/better-animations-in-firefox-3/
APNG w przglądarce Opera
my.opera.com/Holger%20Will/blog/2007/09/16/apng-support

Pozostaje już tylko kwestia popularyzacji zaproponowanego standardu.

Bezpieczeństwo

Pojawiło się także sporo zmian związanych z bezpieczeństwem, które mogą wpłynąć na wyświetlanie stron. Dla przykładu FF3 potrafi wyłączyć plugin'y, które są znane z podatności na ataki. Mowa tu o starych wersjach Java lub Flash. Domyślnie blokowane są strony z niewłaściwym certyfikatem SSL.
Javascript nie może już całkowicie wyłączyć paska adresowego, nie może także zablokować zmiany rozmiaru okna.

Blokowanie niebezpiecznych plugin'ów
bug 271559 – Countermeasures for Java/plugin/extension vulnerabilities (disable, warn, offer updates)
Blokowanie stron z niewłaściwym certyfikatem
bug 327181 – (https-error-pages) – Improve error reporting for invalid-certificate errors (error page for https, or combined dialog)
Wyłączanie paska adresowego
bug 337344 – Disable location bar hiding by default, to make chrome spoofing harder
Blokowanie zmiany rozmiaru okna
bug 177838 – Make all popup windows resizable, ignoring resizable=no

.. i wiele, wiele więcej

Zmian jest zbyt wiele by wymienić je wszystkie bez tworzenia nudnej listy. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to polecam te oficjalnenieoficjalne change logi.

Etykiety: , , ,

Red 15:20

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom