Weby 1.0

czwartek, 16 września 2010

Właśnie zauważyłem że Weby ma już miesiąc.

To nie znaczy że przez cały ten czas nad nim siedziałem, tak na prawdę dziś, po raz pierwszy od dwóch tygodni, oglądam jego kod

To znakomita okazja do zrobienia małego podsumowania...

... a także wydania wersji 1.0.

W skrócie

Weby to oparty o HTML interfejs graficzny dla shella.

Pisałem o nim kilka razy, w miarę jak pomysł nabierał kształtów.

Zmiany

Początkowo Weby, miał zastępować polecenie dialog, a jedyną różnicą miało być wykorzystanie formularzy.

Tyle że dialog, ma poważne mankamenty niejako z definicji. Każde wywołanie to otwarcie nowego okna. Przepływ sterowania nie przypomina interfejsu CGI, co w moich oczach jest największą wadą, gdyż utrudnia późniejszy awans na prawdziwą aplikację sieciową.

Dla tego, skłoniłem się ku nieco innemu rozwiązaniu, w rezultacie...

Uruchomienie

Program uruchamiamy wpisując polecenie np weby formularz.html. Dodatkowo istnieje możliwość wczytania formularza ze stdin.

Do opisu interfejsu graficznego służy HTML. URL z prefiksem exec:, lub sh:, oznacza wywołanie zewnętrznego polecenia. Dla bezpieczeństwa, mechanizm jest ograniczony wyłącznie do pola action w formularzach.

Wyniki zostaną wyświetlone w bieżącym oknie, zastępując formularz. Tu mała uwaga: Weby czeka na zakończenie programu, co wyklucza pewne zastosowania.

Styl polecenia dialog, jest nadal dostępny z opcją -q (quick, quit). W takim przypadku, po zatwierdzeniu formularza, Weby zakończy pracę wyświetlając wyniki na stdout.

Interfejs

Jak wspomniałem wcześniej, Weby używa interfejsu wzorowanego na CGI. Nie jest jednak i nie będzie nigdy w pełni kompatybilny z RFC3875.

Odnośniki

Na przyszłość, założyłem odrębną stronę, oraz repozytorium svn.

Etykiety: , , , ,

Red 23:33

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom