Google Data API

niedziela, 20 czerwca 2010

Od kilku dni, w wolnych chwilach przeglądam opisy Google Data Protocol i pokrewnych. Jest to API, dające dostęp do nieomal wszystkich usług Google.

GoogleCL

Z tego powodu, pojawienie się narzędzia działającego z linii poleceń, przywitałem z wielką radością. Tym bardziej że samemu przymierzałem się do utworzenia ułomnej namiastki takiego czegoś.

Co prawda Python nie należy do moich ulubionych języków, ale kod jest bardzo dobrze udokumentowany, a w trakcie nauki każdy działający przykład jest bezcenny.

… i tu pierwsza uwaga. GoolgeCL nie do końca działa z kontami Google Apps. Powiedzie się autoryzacja, można zobaczyć listę dokumentów, nawet utworzyć nowy. Jednak próba edycji kończy się błędem. Aplikacja polegnie na przekierowaniu. Te same akcje działają poprawnie z normalnymi kontami.

Jeśli ktoś nie chce przy instalacji naruszyć swoich katalogów systemowych (co nigdy nie jest dobrym pomysłem), to zarówno dla gdata, jak i googlecl można określić katalog docelowy:

python setup.py install --home=$HOME

Następnie wystarczy ustawić zmienną środowiskową PYTHONPATH

export PYTHONPATH=/usr:$HOME

Najbardziej atrakcyjna jest możliwość synchronizacji lokalnych dokumentów z serwisami Google Docs, czy Picasa za pomocą jednego polecenia.

google docs upload *.pdf
google picasa create --title "Rowerowa Wycieczka" *.jpg

Code Playground

Na koniec, dla osób które bardziej interesuje sam interfejs niż gotowe narzędzie, polecam stronę Code Playground.

Pozwala ona do woli eksperymentować z dostępnym API.

Linkownia

Etykiety: ,

Red 15:11

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom