Chrome - Rozszerzenia

wtorek, 8 grudnia 2009

Pisanie rozszerzeń

Firefox

Dotychczas rozszerzenia były głównym powodem do dumy programu Mozilla Firefox.

Niestety API, nie należy do przyjaznych. Nawet najmniejsze rozszerzenie wymaga od twórcy dobrej znajomości XUL i XPCOM. Jest to bardzo rozległa wiedza i niestety przydatna wyłącznie przy pracy z kodem fundacji Mozilla.

Greasemonkey

Pewnym rozwiązaniem tego problemu, jest znakomite rozszerzenie dla Firefox: Greasemonkey.

… tak znakomite, że pojawiły się jego odpowiedniki na inne przeglądarki (Safari, IE) a w niektórych jego API zostało zaimplementowane natywnie (Opera i Chrome).

Fenomen GM polega na tym, że z prostego narzędzia do łatania stron, wyrósł bardzo solidny mechanizm rozszerzeń, z setkami skryptów publikowanych w Sieci. Obecnie GM stanowi de facto standard… a twórcy przeglądarki Firefox pracują nad własnym rozwiązaniem wzorowanym właśnie na tym rozszerzeniu (Jetpack).

Chrome

Rozszerzenia Google Chrome, są rozwinięciem koncepcji wywodzącej się z GM.

Pierwsza miła wiadomość: Do pisania wystarcza wiedza o tworzeniu stron. Dokumentacja opisująca interfejs przeglądarki, mieści się wraz z przykładami na kilku stronach.

Najciekawsza jest architektura rozszerzeń: Każde działa w systemie jako odrębny program i ma własne ukryte okno. Interakcję ze stronami WWW zapewnia mechanizm osadzania kodu JavaScript i CSS, wzorowany na wspomnianym GM. Komunikacja, pomiędzy skryptami działającymi w obrębie strony a głównym kodem rozszerzenia, odbywa się poprzez mechanizmy IPC (zdarzenia).

Opisane rozwiązanie, w połączeniu z organizacją przeglądarki, gdzie każda zakładka także jest odrębnym procesem, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. Struktura jest czysta, klarowna i nie pozostawia żadnych szarych stref, gdzie można obawiać się eskalacji przywilejów.

Użyteczne rozszerzenia

Ten tekst nie był by kompletny bez listy przetestowanych i używanych przeze mnie rozszerzeń:

AntiADS
Eliminacja reklam. Zdecydowanie najważniejsze rozszerzenie, dla każdego kto ceni sobie spokój i nie lubi być atakowany wyskakującymi, błyskającymi, natrętnymi reklamami produktów, które go w ogóle nie interesują i nie mają żadnego związku z czytanym tekstem.
Subscribe in Feed Reader
Ikonka kanałów RSS działająca podobnie jak w przeglądarce Firefox. Jedno z pierwszych rozszerzeń jakie powstało i przynajmniej dla mnie jedno z najbardziej użytecznych.
Docs PDF/PowerPoint Viewer
Umożliwia przeglądanie dokumentów PDF bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Koniec z czytaniem o kolejnych dziurach w tych programach.
Chrome Touch
Przewijanie stron, w stylu podobnym do przeglądarek PDF i telefonów komórkowych. Ideał, gdy używa się ekranu dotykowego, ale i z myszką jest wygodniejszy niż rolka, czy pasek przewijania.
Google Mail Checker
Sprawdzanie poczty na Gmail. Rozszerzenie łatwo dostosować do obsługi kont GoogleApps. Jeśli znajdę chwilę, to zamieszczę zmodyfikowaną wersję jako przykład budowy rozszerzeń.
Google Wave Checker
Analogicznie jak Gmail, tyle że sprawdza Wave.
Obecnie powstaje coraz więcej rozszerzeń integrujących Gmail, Wave, Kalendarz itp, dla tego warto zainteresować się również innymi powiadamiaczami
Google Tasks
Wyświetla listę TODO z Gmail.
GetYouTube
Pobieranie filmu z Youtube jako mp4. To rozszerzenie jest bezpośrednią przeróbką znanego skryptu Greasemonkey

O Google Chrome pisałem już wielokrotnie…

Na początku dość chłodno, później coraz cieplej.

Jednak zawsze zaznaczałem że ma olbrzymi potencjał, głównie za sprawą znakomicie przemyślanej architektury. Od początku zwracałem uwagę na wkład specjalistów od systemów operacyjnych w rozwój tego programu. To jest coś obok czego nie można przejść obojętnie.

Wreszcie, gdy spróbowałem używać tej przeglądarki nieco dłużej, polubiłem ją pomimo dotkliwych braków (ostre krawędzie).

Największymi zaletami Chrome, jest wyraźnie lepsza architektura i znacznie większa wydajność w porównaniu z konkurentami – szczególnie w systemie Linux.

Prawdziwy przełom nastąpił, gdy zainteresowałem się rozszerzeniami…

W efekcie, żegnam się z Mozilla Firefox i przesiadam się na Google Chrome.

Odnośniki

Dokumentacja dla twórców rozszerzeń
code.google.com
Oficjalne repozytorium rozszerzeń
chrome.google.com/extensions
Nie oficjalna strona z rozszerzeniami
chromeextensions.org
Pierwsze dwa rozszerzenia (obsługa RSS i Gmail)
code.google.com/chrome/extensions/samples.html
Dostęp do wersji beta i developerskich Chrome
www.chromium.org

Etykiety: , , ,

Red 22:57

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom