Beagle Bone Black - Na trzy sposoby

niedziela, 7 lipca 2013

Podłączenie

W BBB zauroczyło mnine, na ile sposobów można uruchomić to urządzenie.

  1. Można, tak jak zwykły komputer, podłączyć go do monitora/telewizora.
  2. Można ograniczyć się do podłączenie kabelka sieciowego i skorzystać z przeglądarki lub ssh
  3. Można też podłączyć się bezpośrednio poprzez kabel usb

HDMI

Pierwszy sposób jest wbrew pozorom najtrudniejszy. Trzeba bowiem posiadać odpowiedni kabel Micro HDMI, hub USB i prawdopodobnie zasilacz 5V. Po wszystkim kończymy z tradycyjną plątaniną kabli i całkiem przyzwoitym środowiskiem graficznym.

Problem z zasilaniem zawdzięczamy specyfikacji USB. BBB może pracować na zasilaczu z telefonu, ale ... specyfikacja zabrania mu pobierać więcej niż 500mA. Podłączając klawiaturę i myszkę mamy nieomal pewność że przekroczymy tą granicę, a wtedy układ sterujący zasilaniem odłączy port USB.

W odróżnieniu od Raspberry PI, nie decyduje tu słaby sprzęt, ale konfiguracja, którą można zmienić. Wymaga to jednak odrobiny wiedzy.

W obu przypadkach miałem sporo szczęścia. Kabelek HDMI, kupiłem kiedyś z myślą o telefonie, natomiast odpowiedni zasilacz leżał w schowku. Czyste ślepe szczęście.

Po uruchomieniu, wita nas klasyczne środowisko Gnome. Uroku dodaje obecność takich programów jak Gimp, ABI Word, a także pełna gama przeglądarek. Sam system wydaje się działać płynniej niż RPi, jednak maksymalna (i chyba jedyna) rozdzielczość to 1280x720.

Kiedy już nacieszymy się środowiskiem, proponuję odpalić przeglądarkę i wejść na stronę "localhost", by zapoznać się z tym co najważniejsze.

Ethernet

Tak na prawdę to była pierwsza rzecz, którą zrobiłem gdy dostałem BBB.

Po włączeniu urządzenie otrzyma adres z naszego domowego routera. Teraz wystarczy wejść przeglądarką na ten adres i gotowe...

USB

Trzeci sposób jest tak na prawdę najciekawszy.

Gdy podłączymy BBB bezpośrednio do naszego komputera, wydarzą się trzy rzeczy:

  1. Pojawi się nowy dysk /media/BEAGLEBONE, na którym znajdziemy dokumentację. Użytkownicy systemów innych niż Linux, z radością znajdą tam odpowiednie sterowniki, które będą mogli sobie zainstalować.
  2. Pojawi się nowy port np /dev/ttyACM0 (lub 1, lub 2 ...). Łącząc się z nim uzyskamy bezpośredni dostęp do konsoli systemowej.
  3. Pojawi się nowa karta sieciowa, eth2 (lub eth3, lub ...) Posiadając w miarę nowoczesny system i sieć zarządzaną przez NetworkManager'a nie musimy nic więcej robić, nasz komputer otrzyma adres 192.168.7.1/30

Teraz wystarczy wpisać w przeglądarce adres 192.168.7.2 ...

Etykiety: ,

Red 14:32

Komentarze

Prześlij komentarz

Archiwum

Subskrybuj

RSS / Atom